Tá naša cirkev Jánova

Autor: Michal Jančina | 1.7.2015 o 9:49 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  97x

Ján Krstiteľ je postava na rozhraní Starého a Nového zákona. Jeho poslanie a dôležitosť, ako sa traduje, je v tom, že je predchodcom Krista.

Ján upozorňuje, že sa priblížilo kráľovstvo Božie, vyzýva ľudí na pokánie a tým vyrovnáva Pánovi chodníky pre jeho príchod. Vzťah Ježiša a Jána je však dôležitý, a to dosť nešťastným spôsobom, aj pre nás, dnešných ľudí-kresťanov.

Ján aj Ježiš mali výrazne rozdielny prístup k ľuďom. Ján bol prísny, zásadový, odsudzoval hriech (na čo doplatil vlastnou hlavou, keď rozhneval Heroda Antipa neustálou kritikou jeho života v hriechu), zdržiaval sa (pokiaľ bol na slobode) v púšti a postil sa. Jedával kobylky a lesný med. (Lesom v púšti sa teraz nebudeme zaoberať.)

Ježiš, naopak, chodil z hostiny na hostinu a dával si natierať nohy a hlavu pravým vzácnym nardovým olejom. Evanjeliá hovoria o svadbe v Káne, o stretnutiach a jedlách v domoch bohatých mýtnikov, Zacheja a iných. Prísny Ján napomínal ľudí na pokánie, stál v rieke a krstil ich. Ježiš sa najlepšie cítil v spoločnosti hriešnikov, mýtnikov (všeobecne nenávidených vtedajšou spoločnosťou), ľahkých žien a bohatých žien. Sám Ježiš hovoril o tomto rozdiele medzi sebou a Jánom:

Prišiel Ján, ktorý nejedol a nepil, a hovoria: »Diabla má.« Prišiel Syn človeka, ktorý je a pije, a hovoria: »Hľa, žráč a pijan vína, priateľ mýtnikov a hriešnikov!«

Obaja hlásali príchod Božieho kráľovstva a spásy, ale mali rozdielne spôsoby a obaja mali svojich nasledovníkov - "učeníkov". Ján bol populárny, ale zdá sa, že Ježiš bol populárnejší. Dokonca aj Jánovi učeníci prešli k Ježišovi.

Ako je to s nami dnes? Oslovuje nás viac Ján, či Ježiš? Sme učeníkmi jedného či druhého?

Ján sa v evanjeliách ukazuje ako človek, ktorý spoznal, že prichádza božie kráľovstvo, že prichádza niekto väčší ako on. Je však stále akosi na "ľudskej strane" pohľadu na božské veci, má pred nimi strach, nie sú mu radosťou. Bojí sa Boha, jedným slovom - bohabojný. Príliš sa zaoberá hriechom a potrebou pokánia. Naozaj akoby patril do Starého zákona, sveta pracovitosti, poslušnosti a obetovania Bohu. (V ženskom svete by sa to dalo prirovnať k sestrám z Betánie - Marte a Márii. Ustarostená Marta, usilovne pracujúca a posluhujúca, a Mária, ktorá nič nerobí, iba sedí a počúva Ježiša. Ktorá si viac zaslúži Božie kráľovstvo?)

Boží syn Ježiš zhodnotil Jána takto:

Hovorím vám: Medzi tými, čo sa narodili zo ženy, nie je nik väčší ako Ján. Ale ten, kto je v Božom kráľovstve najmenší, je väčší ako on."

Pojem "narodenie zo ženy" použil Ježiš zámerne a súvisí s jeho požiadavkou: „Musíte sa znova narodiť. Ak sa niekto nenarodí znova, nemôže uzrieť Božie kráľovstvo.“

Takže ako je to s nami? Sme Jánovi, či Ježišovi?

Bohužiaľ, od začiatku sa v cirkvi presadila Jánova prísna koncepcia. Žiadne pažravé hostiny, opíjanie sa vínom v spoločnosti hriešnikov a ľahkých žien – to nie je správne správanie správneho kresťana. Cirkev sa sústreďuje na potrebu pokánia, pôstu, odsudzovania hriechu a bohoslužieb Bohu.

Navyše, veľakrát to robí spôsobom, ktorý Ježiš nenávidel - pokrytecky. Vodu káže, víno pije. Klérus cirkvi počas celých jej dejín tvoria dva typy - jedným sú svätci, kritici hriechu a bezbožného správania sa mocných, bohabojní, mučeníci, ktorí kvôli svojmu presvedčeniu išli na smrť (alebo to dotiahli do nemilosti hierarchie a k zákazu činnosti). Tým druhým sú funkcionári, kolaborujúci so svetskou mocou kvôli jej pôžitkom a peniazom. Oba typy sú jánovské, hlásajúce potrebu pokánia, pôstu, poslušnosti Bohu a odvrátenia sa od hriechu. Prvý typ je opravdivý Ján, druhý je pokrytecký, falošný Ján.

A tak, namiesto veselej Ježišovej cirkvi, ktorá by robila Bohu radosť, máme cirkev Jánovu, ktorá má diabla.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?