Biblia je Kniha kníh

Autor: Michal Jančina | 18.6.2015 o 15:04 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  95x

Mám rád knihy o histórii, fantasy a science-fiction, preto som sa do Biblie začítal veľmi skoro a doteraz ma to nepustilo. Postupom času som začal objavovať, čím je pre nás ľudí taká dôležitá.

Biblia je najrozšírenejšia, najprekladanejšia kniha na svete. Je "matkou kníh" aj z dôvodu formy - v prvých kresťanských storočiach sa presadila forma knihy s jednotlivými listami, zviazanými spolu, práve kvôli Biblii. Dovtedy sa používali hlavne nemotorné zvitky a kniha sa presadila, lebo bola kompaktnejšia, ľahšie sa dala prenášať, ukryť, listovať, vyhľadávať v nej.

Čo sa obsahu týka - je to hrubá kniha plná textu. Nie je až také dôležité rozdelenie na jednotlivé časti, ani to, že existujú rôzne mierne odlišné verzie (dôležité je to, že tých verzií nie je až tak veľa a že sa odlišujú naozaj len málo). Sú tam opisy, príbehy, genealógia niektorých ľudí, filozofovanie, priama reč - výroky, podobenstvá, príkazy, dokonca aj lyrická báseň a popis zjavenia budúcnosti. Proste je toho dosť veľa.

A prečo je teda taká výnimočná? Poviem rovno - je to synergický efekt jej hutného obsahu a jej rozšírenia. Inými slovami - v Biblii si každý môže niečo nájsť, môže sa mu to páčiť alebo sa z toho vysmiať, môže veriť alebo neveriť alebo ju pokladať za súbor rozprávok, mnohé z nich odpudzujúco krvavé. Dôležité pritom je, že každý z nás má k dispozícii viac-menej ten istý zdroj.

To, čo si z Biblie vyberieme, záleží na tom, akí sme. Možností je naozaj veľa:
- desatoro
- prikázanie lásky
- doslovná viera v "Písmo sväté"
- odhaľovanie a poukazovanie na nezmysly - historické, vedecké, logické
- snaha dokazovať, že to nie sú nezmysly
- vysmievanie sa z ľudí, ktorí veria Biblii
- zakazovanie ju čítať, aby sa „nesprávne nepochopila“
- nečítať ju, ale nechať na odborníkov ju vysvetľovať
- odsúdenie židov, lebo nám "zabili Krista"
- odsúdenie židov, lebo sa stavajú do pozície vyvoleného národa
- odsúdenie hriešnikov, lebo sú zlí a budú zatratení
- ignorovanie Biblie a úplný nezáujem o ňu
atď.

Či chceme alebo nie, každý z týchto prístupov nepovie o Biblii vôbec nič (tá je stále rovnaká), ale veľa hovorí o nás samých. Akí sme, čo preferujeme, čo nás zaujíma. Náš výber, náš postoj nás charakterizuje.
Biblia nás nespraví ani lepšími, ani horšími. Ale nastaví nám zrkadlo a my sa môžeme uvidieť. Môžeme sa uvidieť, akí naozaj sme. A to zrkadlo je pre všetkých rovnaké. Čo v ňom uvidíme, čo uvidíme v Biblii, záleží len na nás.
To nedokáže žiadna iná kniha, pre tak veľa  rôznych ľudí z rôznych kultúr z celého sveta, tisíce rokov.

Poznámka :
Ľudia, pre ktorých je Biblia "Písmom svätým" a ľudia, ktorí ju berú ako škodlivú vec, čo zatemnila miliardám veriacich mozog, majú - paradoxne - úplne rovnaký prístup k Biblii – doslovný výklad.
Je to ako keď si dvaja prečítajú známu ezopskú bájku o líške a hrozne - jeden na základe prečítaného verí, že líšky žerú sladké hrozno, druhý sa mu z toho istého dôvodu vysmieva.
Obom uniká to, na čo má angličtina také pekné slovo:  moral (poučenie).

Poznámka2 :
Všimli ste si, že v článku o dôležitosti Biblie nebolo treba ani raz použiť slovo „Boh“?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?