Ako Jób zvíťazil nad Bohom

Autor: Michal Jančina | 17.6.2015 o 11:02 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  104x

Kniha Jób je (možno) jedna z najstarších kníh Starého zákona a dobre ilustruje, ako si voľakedy ľudia predstavovali Boha. Pre nás je tento príbeh (mal by byť) veľmi poučný a mal by nás varovať pred takou predstavou.

Na začiatku knihy sa dozvieme, že k Bohu občas zájde na návštevu Satan a rozprávajú sa. Boh sa chvasce, akých má na Zemi poslušných služobníkov, hlavne Jóba, najdokonalejšieho medzi nimi. Satan to spochybnil a Boh sa mu rozhodol dokázať, že má pravdu. Dovolil preto Satanovi zničiť Jóba – uvaliť naňho nešťastie, zabiť všetky jeho deti a jeho samého uvrhnúť do úplnej biedy a choroby. Uvidíme, či aj potom bude Jób poslušný a bude velebiť Boha!
To bolo naozaj tvrdé, lebo Jób bol nielen veľmi bohatý a s veľkou rodinou, ale aj veľmi dobrý a bohabojný. (Nebol však hlúpy.) Keď mu zbojníci ukradli všetky stáda, pobili sluhov, zrútil sa dom a zabil všetky jeho deti, zobral to - navonok - so stoickým pokojom:

"Nahý som vyšiel z lona svojej matky a nahý sa ta vrátim. Pán dal, Pán vzal, nech je Pánovo meno zvelebené!"

Nezmenil tento postoj ani potom, ako sa mu vyhádzali ukrutné svrbivé vredy od nôh až po hlavu. Iba si ľahol na smetisko a škriabal sa črepinou. Vtedy sa cítil hrozne - preklínal sám seba a hovoril, že lepšie by mu bolo, keby zomrel hneď v deň svojho narodenia. Proti Bohu však nepovedal jediné zlé slovo.
Rozum mu však ostal a on uvažoval, prečo ho toto všetko postihlo. Rozprával sa o tom s priateľmi (zostali mu traja či štyria) a tí ho presviedčali, že musel nejako zhrešiť, inak by si toto nezaslúžil. Jób sa s nimi hádal, lebo vedel, že nijako nezhrešil.
Všetko, čo chcel, bolo vedieť – PREČO sa mu to stalo? Prečo to nevie?
"Načo je život človeku, ktorému je skrytá jeho cesta?"

Nemohol to vedieť, samozrejme. Hlúpa stávka medzi Bohom a Satanom – komu by také niečo mohlo napadnúť? Nakoniec sa mu predsa len ukáže Boh. Ale neodpovedá mu na otázku (veď ani nemohol priznať tú hanbu), namiesto toho sa na Jóba oborí, ako si môže dovoliť klásť otázky všemohúcemu Bohu?
"Kde si bol, keď som kládol základy Zeme?"
Ironicky sa pýta Jóba, či dokáže hýbať hviezdami alebo zabiť obludu Leviatana. Reaguje presne ako malicherný človek, ktorého jednoduchá otázka dostala do úzkych – reaguje útokom na osobu, ktorá sa pýta.

A tak sa to Jób nikdy nedozvedel. Povedal, že raz sa teda opýtal, ale viac sa nebude (napadá mi jedno príslovie o tom, prečo netreba diskutovať s hlupákom...)
To, že si Boh uvedomil svoju nespravodlivosť a nesprávne konanie, dokazuje záver knihy – dal Jóbovi nový blahobyt, dvojnásobné bohatstvo, a aj nové deti. (Myslíte, že Jób a jeho žena preto zabudli na žiaľ, ktorý cítili, keď im zahynuli tie prvé? Táto otázka Bohu zjavne nenapadla.)

Fakticky, Boh sa stal víťazom – dokázal, čo chcel, a ešte mal príležitosť si aj zarečniť a pochváliť sa svojou mocou. Ale prejavil vlastnosti rovnaké, ako mali starovekí bohovia z antických bájí – malichernosť, panovačnosť, egoizmus, neschopnosť empatie.
Pre mňa je jednoznačným morálnym víťazom Jób.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?