Ako Kartágo zvíťazilo nad Rímom

Autor: Michal Jančina | 15.6.2015 o 16:22 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  77x

Všetci sme sa v škole učili o púnskych vojnách - Kartágo bojovalo proti Rímu a chvíľu (Hannibal) aj vyhrávalo, na konci však zvíťazil Rím a Kartágo bolo definitívne zničené.

My sme preto zdedili tú rímsku civilizáciu, nie africkú-kartáginskú. V oblasti kresťanskej vierouky sa o niekoľko storočí neskôr stal, bohužiaľ, pravý opak.

Pelagius

Pelagius pochádzal (asi) z britských ostrovov a bol to mních, ktorý žil  Ríme. Učil, že človek má slobodnú vôľu a aj schopnosť rozoznávať dobro a zlo, teda sa môže medzi nimi rozhodovať - nezávisle od božej vôle. Čin Adama a Evy, ktorý viedol k ich vyhnaniu z raja, nie je "hriech", ale získanie tejto schopnosti.

Pelagius mal pravdu - keď získame schopnosť rozoznať dobro od zla, život na Zemi prestáva byť rajom. Z dieťaťa, závislého od rozhodnutí dospelých a ich opatery, sa stáva dospelý, ktorý v pote tváre jedáva svoj chlieb. Vzťah syn - otec sa mení, syn robí vlastné zodpovedné rozhodnutia a dobrý syn tým robí otcovi radosť. Poslušnosť voči otcovi prestáva byť určujúca pre ich vzťah. Pokope ho drží vzájomná láska, rešpekt a vedomie, že sú rodina. Nie poslušnosť.

Augustín

Augustín bol biskupom v Hippe, meste ležiacom rovnako ako Kartágo vo vtedajšej rímskej Afrike. On vymyslel pojem "dedičný hriech" a označil ním Adamovu (a Evinu) neposlušnosť voči Bohu, za ktorú dodnes všetci trpíme. Rodíme sa s ním a iba krst, vykonaný cirkvou, nás ho zbavuje. Preto novonarodené deti, ktoré nestihli byť pokrstené, nemôžu prísť do kráľovstva Božieho.

Pred Augustínom všetci cirkevní učitelia učili, že človek má slobodnú vôľu a ani Augustín to nemohol celkom zavrhnúť. V jeho podaní sa však tento pojem úplne vyprázdnil – Augustín učil, že človeka spasí (alebo zatratí) jedine milosť božia. Učil predestináciu – spása (či zatratenie) je určená vopred. Boh vie a rozhoduje, kto bude spasený a kto nie. Učil tiež, že sa to deje prostredníctvom cirkevného spoločenstva - tzv. Božej obce.

Augustín je teda otcom oboch základných smerov západného kresťanstva, ktoré sa tak dlho neznášali (a ešte s tým zďaleka neprestali). Katolicizmus vychádza z Augustínovho učenia o cirkvi, protestantizmus zasa z Augustínovho učenia o milosti.

Víťazstvo Kartága

Augustín bojoval proti pelagianizmu dvadsať rokov a na mnohých cirkevných konciloch a synodách. Definitívne bol pelagianizmus zavrhnutý na koncile v Kartágu r.418. Pelagius dostal prívlastok "kacír", svätý Augustín zas "učiteľ cirkvi". Odvtedy sa kresťania riadia učením z Afriky.

A kam sa podela slobodná vôľa?

V kresťanstve je proste nežiaduca a veľmi sa o nej nehovorí. Bez božej vôle sa predsa nič nestane, všetko to je božie riadenie. Od Augustína až po súčasných pápežov Benedikta XVI a Františka - všetci pravoverní katolícki aj protestantskí teológovia potierajú každý náznak "pelagianizmu", čiže myšlienky slobody a spásy človeka vlastnými silami a vlastným rozhodnutím, nezávislým od božej vôle. Tým neustále rozširujú priepasť medzi človekom a Bohom a vzťah medzi nimi si nevedia predstaviť inak ako úplnú podriadenosť, poslušnosť a závislosť sluhu voči pánovi.

Ako keby v podobenstve o márnotratnom synovi musel prísť otec, aby ho za uši vytiahol z hriešneho života a navrátil ho do otcovského domu – namiesto aby ho tam nedočkavo čakal a s radosťou vítal...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?