Môj cyklistický Dunaj, od prameňov po - zatiaľ po Bratislavu.

Autor: Michal Jančina | 16.6.2015 o 8:30 | Karma článku: 5,77 | Prečítané:  464x

Odjakživa som túžil prejsť celý Dunaj, vlastnými silami, od prameňa po deltu, v člne alebo na bicykli. A keďže mám bicykel, začal som takto. Prvú časť už mám za sebou.

Úsek Passau - Bratislava je klasika bratislavských cykloturistov a (poviem, čo som mal nechať na záver) je to najkrajší cykloúsek z celého Dunaja. Asfaltové cyklotrasy, príroda, výhľady miestami až gýčové, gasthausy a gasthofy.

Keď to človek prejde viackrát, tam aj späť, po oboch brehoch - tak zatúži vidieť, čo je ďalej? Kde to začína? A tak som začal plánovať výlet ku - a od prameňov Dunaja.

Prvý pokus

v lete 2009. Cítil som sa mladý (iba krátko po päťdesiatke), zdravý (ešte pred záchvatom mŕtvice), takže plán bol ambiciózny: Trasa Bratislava - pramene - Bratislava.

No, skončil som ešte pred Viedňou. Dunaj bol rozvodnený, zapadol som do blata pri Schönau a stratil všetko nadšenie.

Druhý pokus

bol o dva roky a to som chcel prepojiť dve slávne európske rieky - Rýn a Dunaj. Začiatok bol super - bicyklový rodinný výlet s Katkou a Dadou z Bregenz okolo Bodensee a popri Rýne. Pri Schaffhausenskom vodopáde sme sa rozdelili, pokračoval som po Rýne do Bazileja a Štrasburgu a potom už smer Čierny les. Plán bol vyšliapať / vytlačiť ku prameňom, a potom už len z kopca až do Bratislavy.

Rozpršalo sa tak, že vyzeralo, že nikdy neprestane. Keď som videl tie chmáry a búrky nad Čiernym lesom, pochopil som, že ani tentoraz.

Do tretice všetko dobré

(to už bol rok 2012.) Konečne som prestal blbnúť, odviezol som sa vlakom do Čierneho lesa (stanica Sankt Georgen im Schwarzwald) a mohol som začať hľadať pramene. Dunaj totiž vzniká sútokom prítokov Brigach a Breg a prameňa v Donaueschingene.

Prameň Brigachu pokladali starí Rimania za prameň Dunaja:

Prameň Bregu sa nachádza 100 m od európskeho vodného predelu Severného a Čierneho mora. Odtiaľto po deltu (podľa bronzovej tabuľky pri prameni) má Dunaj dĺžku 2888 km.

Slovenský radler chladený priamo v prameni veľmi chutil.

Tak, prvú časť Dunaja mám za sebou. Celkovo vyše 1000 km, 6 dní. Celá trasa je tu:

https://www.google.com/maps/d/edit?mid=z20WdqsWFTTk.kb5rkvlxzwcE&usp=sharing

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?