reklama

Prečo si neutváram názory na základe informácií

Mám rád informácie. Sú mojím hobby, aj prácou, veď som informatik. Ale neverím im. Každý súbor informácií je len výber, ktorý niekto urobil.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Žijeme v postinformačnej dobe. Niektorí používajú termín postfaktuálna, akože na faktoch nezáleží, ale podľa mňa sú fakty tiež len informácie.

Voľakedy boli informácie dôležité. Bolo ich málo a ľudia všeličomu verili. Vzdelaní nie, tí mali informácie a pohŕdali nevedomosťou a tmárstvom. "Informovaný názor", názor utvorený na základe faktov, najlepšie vedeckých, teda overiteľných - to bola dobrá vec a je ňou dodnes.

Ale je ňou naozaj?
Veď dnes nie je problém získať informácie, ani ich overiť na internete. Je ich toľko, že sa k nám dostane iba malý zlomok. A v tom je zrazu problém: Kto rozhoduje, ktoré informácie sa k nám dostanú? Dva druhy ľudí:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

1. Verejne činní, tí sú zdrojmi informácií. Politici, vedci, a hlavne novinári. Je jasné, že výberom informácií možno ľudí ovládať, manipulovať ich názory. Netreba ani klamať, najlepšie informácie sú pravdivé. Ich výber, vytrhnutie z kontextu a zamlčanie iných informácií predstavujú dnes masmediálnu prácu. Je to elegantná, priam sexi metóda, lebo nikto vás nemôže obviniť z klamstva.

Napríklad, keby som si utváral politický názor podľa faktov, že Lipšic zrazil starého pána, že Smer znížil deficit rozpočtu pod 3 %, že Sulík sa stretol s Kotlebom - aký by ten názor asi bol? Koho by som asi volil vo voľbách?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Novinári aj politici toto vedia. Všetci, nielen Erik Tomáš. Používajú to už dávno - predkladajú voličom vybrané, pravdivé, dobre načasované informácie.
Pozrite na americké voľby - tam to vidieť najlepšie. Tím Hillary dokonale časuje a zverejňuje informácie o Trumpovi. Ten v tom nie je taký dobrý a preto jasne prehrá. Voliči urobia vo voľbách informované rozhodnutie a nebudú voliť toho chrapúnskeho zvrhlíka.
Ale ostaňme na Slovensku. Voľby 2012 rozhodla Gorila. Excelentná práca tajnej služby, dokonalé časovanie. Dzurinda inicioval predčasné voľby a potom sa nestačil čudovať. Jeho výraz v TV, keď sa ho novinári pýtali na Gorilu, bol fakt na nezaplatenie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

SIS zhromažďuje, triedi a uchováva informácie. Veď to má priamo v názve. Možno sa niektoré niekedy zídu. Opozícia robí to isté. Odhaľovanie káuz má rovnaký zmysel - predkladať občanom informácie. Má podľa vás zmysel brať do úvahy informácie, ktoré sa k nám dostanú?
Veď o tom, že sa k nám dostanú práve tie, rozhodol niekto iný. Rozhodol tak pre naše dobro? Tomu musíme len veriť.

2. Našťastie (ukáže sa však, že nie), existuje ešte niekto iný, kto informácie pre nás vyberá. Sme to my sami. My sa rozhodujeme, či si pôjdeme na míting vypočuť Matoviča alebo Fica. Či si prečítame SME alebo Pravdu alebo Modrého koníka. Na internete môžeme browsovať do aleluja a hľadať informácie, ktoré sa nám páčia.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

A práve v tom je zrada. Každý máme predsudky a tie nám informácie filtrujú. Filtrovať a vyberať treba, nikto nie je schopný absorbovať všetky informácie z internetu. Názor si teda nevytvárame podľa nájdených informácií, ale potvrdzujeme si ho nimi. Predsudky, to, čo veríme, že je správne, je prvotné, prvotný zdroj nášho presvedčenia. Informácie sú druhotné, dohľadáme si ich v prípade potreby, keď sa chceme pred ostatnými v debate (a hlavne sami pred sebou) prezentovať informovaným názorom. Tak to robia pravičiari i ľavičiari, komunisti aj nacisti. (Mám rôznych kamarátov.)

Oba body 1 aj 2 skončili vierou. To je pôvodný, originálny zdroj nášho názoru. Nech ho podkladáme akýmkoľvek súborom informácií, je to tak. Lebo každý súbor informácií je len výber, ktorý niekto urobil.

Keď si toto uvedomíme, je jasné, že informácie sú zbytočné. Nič také ako informovaný názor dnes neexistuje. Existuje iba moja slepá viera, to je jediné, na čom záleží.
Ničím sa nelíšim od nevedomých, poverčivých ľudí trebárs zo stredoveku. Oni mali nedostatok informácií, ja ich nadbytok. Výsledok je ten istý.

A preto: Buďme veľmi opatrní, čomu veríme. Nedajme na žiadne informácie, nech k nám prídu akýmkoľvek spôsobom. Naša viera, naše predsudky sú len naše a vychádzajú iba z nášho vnútra. Sme slobodní vo viere. Buďme aj zodpovední.

Michal Jančina

Michal Jančina

Bloger 
  • Počet článkov:  9
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Amatér, čiže ten, kto má rád. Mám rád kopu vecí, napríklad cykloturistiku, históriu, námorné lode, a voľakedy som mal veľmi rád aj knihy.Teraz som im neverný s čítačkou Kindle. Zoznam autorových rubrík:  I, myself and meNezaradenéKresťanské okienko

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

73 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

750 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu