reklama

Biblia je Kniha kníh

Mám rád knihy o histórii, fantasy a science-fiction, preto som sa do Biblie začítal veľmi skoro a doteraz ma to nepustilo. Postupom času som začal objavovať, čím je pre nás ľudí taká dôležitá.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Biblia je najrozšírenejšia, najprekladanejšia kniha na svete. Je "matkou kníh" aj z dôvodu formy - v prvých kresťanských storočiach sa presadila forma knihy s jednotlivými listami, zviazanými spolu, práve kvôli Biblii. Dovtedy sa používali hlavne nemotorné zvitky a kniha sa presadila, lebo bola kompaktnejšia, ľahšie sa dala prenášať, ukryť, listovať, vyhľadávať v nej.

Čo sa obsahu týka - je to hrubá kniha plná textu. Nie je až také dôležité rozdelenie na jednotlivé časti, ani to, že existujú rôzne mierne odlišné verzie (dôležité je to, že tých verzií nie je až tak veľa a že sa odlišujú naozaj len málo). Sú tam opisy, príbehy, genealógia niektorých ľudí, filozofovanie, priama reč - výroky, podobenstvá, príkazy, dokonca aj lyrická báseň a popis zjavenia budúcnosti. Proste je toho dosť veľa.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

A prečo je teda taká výnimočná? Poviem rovno - je to synergický efekt jej hutného obsahu a jej rozšírenia. Inými slovami - v Biblii si každý môže niečo nájsť, môže sa mu to páčiť alebo sa z toho vysmiať, môže veriť alebo neveriť alebo ju pokladať za súbor rozprávok, mnohé z nich odpudzujúco krvavé. Dôležité pritom je, že každý z nás má k dispozícii viac-menej ten istý zdroj.

To, čo si z Biblie vyberieme, záleží na tom, akí sme. Možností je naozaj veľa:
- desatoro
- prikázanie lásky
- doslovná viera v "Písmo sväté"
- odhaľovanie a poukazovanie na nezmysly - historické, vedecké, logické
- snaha dokazovať, že to nie sú nezmysly
- vysmievanie sa z ľudí, ktorí veria Biblii
- zakazovanie ju čítať, aby sa „nesprávne nepochopila“
- nečítať ju, ale nechať na odborníkov ju vysvetľovať
- odsúdenie židov, lebo nám "zabili Krista"
- odsúdenie židov, lebo sa stavajú do pozície vyvoleného národa
- odsúdenie hriešnikov, lebo sú zlí a budú zatratení
- ignorovanie Biblie a úplný nezáujem o ňu
atď.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Či chceme alebo nie, každý z týchto prístupov nepovie o Biblii vôbec nič (tá je stále rovnaká), ale veľa hovorí o nás samých. Akí sme, čo preferujeme, čo nás zaujíma. Náš výber, náš postoj nás charakterizuje.
Biblia nás nespraví ani lepšími, ani horšími. Ale nastaví nám zrkadlo a my sa môžeme uvidieť. Môžeme sa uvidieť, akí naozaj sme. A to zrkadlo je pre všetkých rovnaké. Čo v ňom uvidíme, čo uvidíme v Biblii, záleží len na nás.
To nedokáže žiadna iná kniha, pre tak veľa rôznych ľudí z rôznych kultúr z celého sveta, tisíce rokov.

Poznámka :
Ľudia, pre ktorých je Biblia "Písmom svätým" a ľudia, ktorí ju berú ako škodlivú vec, čo zatemnila miliardám veriacich mozog, majú - paradoxne - úplne rovnaký prístup k Biblii – doslovný výklad.
Je to ako keď si dvaja prečítajú známu ezopskú bájku o líške a hrozne - jeden na základe prečítaného verí, že líšky žerú sladké hrozno, druhý sa mu z toho istého dôvodu vysmieva.
Obom uniká to, na čo má angličtina také pekné slovo: moral (poučenie).

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Poznámka2 :
Všimli ste si, že v článku o dôležitosti Biblie nebolo treba ani raz použiť slovo „Boh“?

Michal Jančina

Michal Jančina

Bloger 
  • Počet článkov:  9
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Amatér, čiže ten, kto má rád. Mám rád kopu vecí, napríklad cykloturistiku, históriu, námorné lode, a voľakedy som mal veľmi rád aj knihy.Teraz som im neverný s čítačkou Kindle. Zoznam autorových rubrík:  I, myself and meNezaradenéKresťanské okienko

Prémioví blogeri

Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

754 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

88 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu